
CVI tworzy drugi instytucjonalny fundusz private debt
CVI tworzy drugi instytucjonalny fundusz private debt z kapitałem przekraczającym 180 milionów euro, przeznaczony dla przedsiębiorstw z Europy Środkowej.
- CVI Private Debt Fund II („Fundusz”) pozyskał finansowanie od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).
- Jako największy fundusz private debt w regionie, umożliwi CVI realizację pojedynczych inwestycji w firmy z Europy Środkowej o wartości do 25 milionów euro.
CVI Dom Maklerski (CVI) – wiodąca firma zarządzająca funduszami private debt skoncentrowanymi na firmach z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), z siedzibą w Polsce i działająca w Europie Środkowej – ogłosiła uruchomienie drugiego zamkniętego funduszu skierowanego do inwestorów instytucjonalnych: CVI Private Debt Fund II. Fundusz, który od I kwartału 2024 roku zebrał od inwestorów instytucjonalnych kapitał w wysokości 181 milionów euro, będzie oferował elastyczne rozwiązania finansowania dłużnego wspierające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.
Wśród inwestorów funduszu znajdują się: Europejski Fundusz Inwestycyjny (część Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz PFR Ventures – wszyscy zaangażowani byli również w pierwszy instytucjonalny fundusz CVI. Do grona dołączyli także prywatni inwestorzy z regionu, z których wielu zdecydowało się zainwestować ponownie. Fundusz po raz pierwszy pozyskał również Międzynarodową Korporację Finansową (IFC), dla której jest to pierwsza inwestycja w fundusz private debt w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Emun, pierwszy inwestor funduszu z Czech.
Od momentu uruchomienia fundusz zrealizował już 12 inwestycji, a kolejne dwie są planowane do zrealizowania w ciągu miesiąca. Wspierane firmy pochodzą z różnych sektorów, w tym spożywczego, IT, finansów, transportu i nieruchomościowego. Fundusz planuje przeprowadzenie ponad 40 inwestycji w całej Europie Środkowej, w tym w Polsce i Rumunii, a także w Czechach, na Słowacji, w krajach bałtyckich, na Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji.
Do tej pory CVI zrealizowało ponad 700 inwestycji private debt, angażując kapitał o łącznej wartości przekraczającej 3 miliardy euro i wspierając ponad 300 firm w Europie Środkowej.
„Fundusz będzie kontynuował sprawdzoną i skuteczną strategię CVI w zakresie inwestycji private debt w firmy z segmentu MŚP w wybranych krajach Europy Środkowej, przy wielkości pojedynczej inwestycji od 5 do 25 milionów euro. Fundusz spełnia wymogi Artykułu 8, co potwierdza nasze zaangażowanie we wdrażanie polityk ESG w procesie inwestycyjnym” – skomentował Marcin Leja, Partner w CVI.
Rafał Lis, Partner Zarządzający w CVI, powiedział: „Od 2012 roku zarządzamy funduszami private debt skoncentrowanymi na Europie Środkowej, z czasem stając się liderem rynku. W ciągu niespełna trzech lat wprowadzamy już nasz drugi fundusz instytucjonalny. Cieszy nas powrót EIF, EBOR i PFR Ventures w roli inwestorów, a także dołączenie IFC, dla której nasz fundusz jest pierwszą inwestycją w sektorze private debt w Europie Środkowej.”
Fundusz, którego celem jest 300 milionów euro, już teraz jest największym funduszem private debt w regionie, ukierunkowanym na inwestorów instytucjonalnych i Europę Środkową.
„Europa Środkowa oferuje wyjątkowe możliwości w obszarze private debt, rynek wciąż dynamicznie rośnie, a jednocześnie nie jest tak konkurencyjny jak w innych regionach. Zamierzamy w pełni wykorzystać naszą platformę, w tym największy zespół inwestycyjny zajmujący się private debt w Europie Środkowej, który liczy już 20 profesjonalistów. Fundusz pozwala nam kontynuować wspieranie dobrze funkcjonujących firm z sektora MŚP, zapewniając jednocześnie szybkie zaangażowanie kapitału oraz atrakcyjne, skorygowane o ryzyko zwroty dla naszych inwestorów” – dodał Radoslav Tausinger, Partner w CVI.
Marjut Falkstedt, Dyrektor Generalna EIF, skomentowała: „W oparciu o naszą bardzo udaną pierwszą współpracę z CVI, cieszymy się, że możemy ponownie wspierać ten zespół, będąc przekonani, że ich dopasowane rozwiązania finansowe pomogą firmom w całej Europie Środkowo-Wschodniej rozwijać się i jednocześnie przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności europejskiej gospodarki.”
Anne Fossemalle, Dyrektor ds. Inwestycji Funduszowych w EBOR, powiedziała:
„Z radością wspieramy nowy fundusz CVI, który przyczyni się do rozwoju sektora private debt w Polsce i w całym regionie CEE. Nasza inwestycja uwolni kluczowy kapitał dla lokalnych MŚP, wspierając ich rozwój i innowacyjność, a jednocześnie przynosząc zwrot finansowy dla Banku. Rozwój ekosystemu finansowego w regionie jest dla nas priorytetem, a CVI to nasz kluczowy partner w tym zakresie.”
Ary Naïm, Dyrektor Grupy Banku Światowego na Polskę oraz Dyrektor IFC na Europę Środkową i Południową, powiedział: „MŚP odgrywają kluczową rolę we wprowadzaniu innowacji i zapewnianiu wzrostu gospodarczego, a elastyczne finansowanie jest niezbędne dla ich rozwoju. Nasza inwestycja w wiodący fundusz private debt wspiera alternatywne kanały finansowania, uzupełnia braki rynkowe i dywersyfikuje sektor finansowy, aby lepiej służyć niedostatecznie obsługiwanym firmom.”
Rozalia Urbanek, Dyrektor Inwestycyjna w PFR Ventures, powiedziała: „Z przyjemnością wspieramy lokalnych, dobrze prosperujących zarządzających funduszami. Dlatego zdecydowaliśmy się po raz drugi zainwestować w fundusz private debt CVI. Dzięki temu polskie firmy mogą liczyć na dostęp do kapitału połączony z doświadczeniem.”
Informacje ogólne:
CVI Dom Maklerski (CVI), z siedzibą w Polsce, to największy zarządzający funduszami private debt w Europie Środkowej, z aktywami pod zarządzaniem na poziomie około 1 miliarda euro. Od momentu powstania w 2012 roku, CVI zainwestowało ponad 3 miliardy euro w małe i średnie firmy, realizując ponad 700 transakcji dłużnych. Większość zarządzanych przez CVI funduszy lokowana jest w strategiach private debt, oferujących ponadprzeciętne zwroty skorygowane o ryzyko, głównie w strukturach senioralnych. CVI jest sygnatariuszem Zasad Odpowiedzialnego Inwestowania (UN-PRI), wspieranych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) to długoterminowa instytucja kredytowa Unii Europejskiej, należąca do państw członkowskich UE. Finansuje inwestycje wspierające realizację celów polityki Unii Europejskiej. Grupa EBI, w skład której wchodzi również Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), w 2024 roku podpisała umowy finansowe o łącznej wartości niemal 89 miliardów euro, obejmujące ponad 900 projektów o dużym wpływie, wzmacniających konkurencyjność i bezpieczeństwo Europy.
EFI wspiera MŚP w Europie, ułatwiając im dostęp do finansowania poprzez szeroką sieć wybranych pośredników finansowych, takich jak banki, firmy gwarancyjne i leasingowe, instytucje mikropożyczkowe oraz fundusze private equity. EFI projektuje i oferuje instrumenty finansowania kapitałowego i dłużnego wspierające przedsiębiorczość, wzrost, innowacje, badania i rozwój, transformację ekologiczną i cyfrową, a także tworzenie miejsc pracy.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) to międzynarodowy bank wspierający rozwój sektora prywatnego i inicjatyw przedsiębiorczych w 36 krajach na trzech kontynentach. Do tej pory Bank zainwestował prawie 15,4 miliarda euro w Polsce, z czego rekordowe 1,43 miliarda euro w samym 2024 roku.
Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) – członek Grupy Banku Światowego – jest największą globalną instytucją rozwojową koncentrującą się na sektorze prywatnym w krajach rozwijających się. Działa w ponad 100 krajach, wykorzystując kapitał, wiedzę i wpływy do tworzenia rynków i możliwości rozwoju. W roku fiskalnym 2024 IFC zobowiązała się do rekordowego wsparcia w wysokości 56 miliardów dolarów dla firm prywatnych i instytucji finansowych w krajach rozwijających się, wspierając rozwiązania oparte na sektorze prywatnym i mobilizując kapitał prywatny w celu budowy świata wolnego od ubóstwa na zrównoważonej planecie. Więcej informacji: www.ifc.org
PFR Ventures zarządza funduszami funduszy, które we współpracy z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestują w fundusze Venture Capital i Private Equity. Głównym celem PFR Ventures jest wykorzystanie tego kapitału do wspierania polskich innowacyjnych firm na różnych etapach rozwoju. Obecnie PFR Ventures zarządza portfelem ponad 85 funduszy, które łącznie zrealizowały ponad 900 inwestycji.